نمایش نوار ابزار

نطق فرج محمدقلیزاده در نشست ۵۵ شورای اسلامی شهر

فرج محمد قلی زاده؛ رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی کلان شهر تبریز در پنجاه و پنجمین جلسه علنی این شورا با درخواست از شهردار و همراهان او اظهار داشت: از شهردار و همراهانش خواهش دارم تا در هر پروژه عمرانی که اجرا می کنند، حتماً به پیوست فرهنگی و اجتماعی آن فکر کنند.

وی با تأکید مجدد بر لزوم توجه جدّی به پیوست های فرهنگی و اجتماعی در پروژه های عمرانی گفت: نمونه عینی این بی توجهی، پروژه نوّاب تهران است که زمانی به لحاظ زیبایی زبانزد عام و خاص بوده است، اما چون در آن زمان به پیوست فرهنگی و اجتماعی آن فکر نشده بود، به لحاظ آسیب های اجتماعی و فرهنگی جزو، پروژه هایی است که مشکل ساز برای منطقه شده است.

فرج محمد قلی زاده در پایان این بحث بر لزوم پیوست فرهنگی و اجتماعی در تمام پروژه های عمرانی بافت حاشیه نشین تأکید کرد و گفت: کارهای عمرانی بافت حاشیه نشین حتماً باید پیوست فرهنگی و اجتماعی داشته باشد.

وی در بخش دیگر با تذکر در مورد قلع و قمع درختان زعفرانیه گفت: باز اصرار من بر تهیه و ارایه گزارش کامل و ارایه آن به مردم است و در این راستا معتقدم باید از طریق یک گزارش کامل، اصل موضوع به افکار عمومی تبیین شود و مقصران، بانیان و خاطیان این فاجعه از طریق رسانه های ملی به مردم معرفی شوند تا در آینده دیگر شاهد چنین حوادث تلخی نباشیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا در همین راستا با اشاره به قطع درختان دو، سه ساله کوی پرواز نیز تذکر داد و گفت: یکی از نهادها با این حساب و کتاب که این مکان متعلق به ماست، اقدام به قطع درختان و نهالان دو، سه ساله کوی پرواز کرده، و همچون لشکریان مغول به درختان زنده و بی زبان هجوم آورده، و آن ها را قلع و قمع کرده است و شورا باید این موضوع را بررسی و پیگیری کند.

فرج محمد قلی زاده در بخش دیگر نیز با اعتراض به مطرح سازی لایحه مرتبط با کمک ۱۰۰ میلیون تومانی شورا به هیئت کشتی اظهار داشت: افزون بر اینکه برای اجرای این همایش قرار بود دولت کمک کند و کمک ۷۶۰ میلیارد تومانی تصویب شده بود و اکنون این اعتبار به ۱۰ میلیارد تومان رسیده است، قرار بود کلیه رویدادهای فرهنگی و ورزشی در تبریز برگزار شود، اما تا به امروز چنین اتفاقی نیفتاده، و تمام رویدادهای ما به کشتی ختم شده است.

وی با اظهار بر اینکه آنان در قبال مصوبات خود، حال می خواهند هزینه این برگزاری را از جیب مردم پرداخت کنند، ادامه داد: بنده با این گونه بذل ها و بخشش ها مخالفم و مخالف این هستم که مدیر و مسؤولی بنشیند و کاری انجام ندهد و از جیب مردم خرج کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا با گریز به داستان اشک دیده پروین اعتصامی، تصریح کرد: همانگونه که پروین اعتصامی به آن کودک گفت که درخشش تاج و زرق و برق آن، اشک چشم من و توست، حال اموال شهرداری نیز اشک چشم مردم است و باید به اولویت خرج شود، نه برای پوشش گذاشتن بر قصور، ناتوانی، کم و کسری های مدیران.

وی با بیان اینکه رابطه ما همچون رابطه موکل و وکیل است، ابراز داشت: باید متوجه باشیم در علم حقوق، موکل هر چه قدر به وکیل اختیار بدهد، وکیل می تواند کار انجام دهد و خارج از آن برای وکیل مقدور نیست و عمل، عمل فضولی می شود و در این خصوص نیز ما اگر از مردم سؤال کنیم که آیا شما به ما اجازه می دهید تا ما از جیب شما خرج کنیم، قطعاً به ما اجازه نداده اند، و نخواهند داد.

قلی زاده در همین راستا ادامه داد: در چنین وضعیتی که شما قادر به پرداخت حقوق کارگران و پیمانکاران خود نیستید، اهدا، بذل و بخشش ۱۰۰ میلیونی به فلان سازمان، و ۲۰۰ میلیونی به فلان سازمان دیگر با تدبیر، منطق و عقل سازگار نیست. چون این کار، وظیفه دولت است و دولت از مردم مالیات می گیرد، حتی برای عطسه و سرفه ما نیز پول می گیرد و نفت می فروشد و پول می گیرد، و این وظیفه دولت است و منت نیست و مدیران و مسؤولان نباید برای کسب امتیاز و مقامی برای خود، از جیب و حق مردم خرج کنند.

شایان ذکر است با وجود چنین تذکراتی، در نهایت با رأی اعضا لایحه کمک ۱۰۰ میلیون تومانی به هیئت کشتی به تصویب رسید.

چاپ این مطلب

دیدگاه ها
  • خدابخش پاسخ به دیدگاه

    با سلام و احترام…..کاش دیگران و ما نیز اندکی از ژرف نگری، درایت، جرئت، درستی، کردار، گفتار و پندار نیک دکتر رو داشتیم و چشم بر خطاهای خاطیان نمی بستیم…. سپاس